ATG-Divergencia

LAST UPDATED: 11 SEPTEMBER, 2021

A divergencia formula az ár és egy oszcillátor formula (pl. RSI, Stochastic) között kialakuló divergenciákat jelöli ki számunkra. Több paraméteren keresztül olyan mértékben tudjuk testreszabni, hogy a divergencia formula az általunk definiált divergencia alakzatot találja meg.

Divergencia formula hozzáadása Sierra Chart grafikonhoz

A divergencia formula egy egyéni formula melyet a formulák beállítása ablakban (Analysis --> Study) az Egyéni Formula Hozzáadása (Add Custom Study) gombra kattintva érhetünk el. Itt keressük meg az ATG RDivergence sort, majd a sor elején lévő kis plussz gombra kattintva bontsuk ki a menüt és válasszuk ki a Divergence formulát, majd kattintsunk az Add gombra. Ezzel hozzáadtuk a formulát a grafikonhoz.

Divergencia formula beállításai

Oscillator (In: 1)

Oszcillátor formula kiválasztása. A kiválasztott oszcillátor pivotjait hasonlítja össze az árral. Nemcsak Wilder RSI-jével, de más formulákkal, például a Stochactic CCI, vagy ROC momentum-indikátorokkal is helyesen működik. Legelőször az “Oscillator (in: 1)” sorban hivatkozzuk meg az indikátor study-t. A képen látható, hogy az alsó sorban két lépésben tesszük ezt meg; kiválasztjuk az ID-t, ami az indikátorra mutat és az SG-t, ami a konkrét indikációra:

Draw Divergence Lines on (In: 2)

Divergencia vonalak megjelenítése:

  • Price Chart – csak az ár grafikonon,

  • Oscillator – csak az oszcillátor panelen (pl. RSI),

  • Both – az ár grafikonon és az oszcillátor panelen IS,

  • Don’t Draw – divergencia vonalak megjelenítése nélkül (egyiken sem).

Oscillator Graph Region (In: 3)

Oszcillátor formula rajzolási régiója. Ezt a paramétert az oszcillátor formula beállításainál találjuk balra a Grafikon Régió (Chart Region) mezőben. Fontos, hogy helyesen az oszcillátor régióját adjuk meg, máskülönben az indikátorunkon nem rajzolódnak ki a divergencia vonalak és nyilak.

Divergencia felismerése (fogalom-magyarázat): Ahhoz, hogy azonosítsunk egy divergenciát, két csúcsot vagy völgyet kell vizsgálnunk. A divergencia formula esetében ezeket Első (1st peak) és Második (2nd peak) pivot/swing csúcsnak vagy völgynek nevezzük. Az Első (1st peak) pivot mindig balra helyezkedik el míg a Második (2nd peak) pivot mindig jobbra, tehát a Második (2nd peak) pivot mindig az újonnan kialakult pivot pont, ahol végül a divergenciát azonosíthatjuk.

Sensitivity 1st Peak (In: 4)

Első (1st peak) pivot/swing pont validálódása, azaz elismerési paramétere. Egy csúcs pivot/swing pontot akkor ismerünk el, ha az azt megelőző (bal oldalán kialakult) és utána létrejövő (jobb oldalán kialakuló) gyertyák csúcsa kisebb vagy egyenlő mint a pivot pontot kialakító gyertya csúcsa. A Sensitivity 1st Peak paraméterrel azt adjuk meg, hogy a pivot pontot alakító gyertya előtt és után hány darab gyertyának kell ezt a feltételt teljesítenie.

Ha például a Sensitivity 1st Peak paramétert 3-ra állítjuk, akkor a képen kijelölt csúcs pivotot alkotó gyertya bal és jobb oldalán elhelyezkedő 3 gyertya csúcsának kisebbnek vagy egyenlőnek kell lennie a pivotot alkotó gyertya csúcsával. A képen ez teljesül, így a jelölt gyertya megfelel egy Első (1st peak) csúcs pivotnak.

Ha ugyanebben a helyzetben 4-es értékre állítottuk a Sensitivity 1st Peak paramétert, akkor a korábbi (3-as beállítással) kijelölt csúcs pivotot alkotó gyertya már nem felel meg a feltételeknek. A jobb oldalon létrejövő gyertyákkal nincs probléma mivel még a negyedik gyertya csúcsa is kisebb, de a bal oldalon létrejött gyertákból a negyedik gyertya csúcsa nagyobb mint a kijelölt gyertya, ezért itt nem jön létre csúcs pivot.

 

Sensitivity 2nd Peak Left (In: 5)
és
Sensitivity 2nd Peak Right (In: 6)

Második (2nd peak) pivot/swing pont validálódása. A Sensitivity 1st Peak paraméterhez hasonlóan ennél a két paraméternél is a gyertyák számát adjuk meg csak itt kettébontva külön a bal oldali (Sensitivity 2nd Peak Left) és jobb oldali (Sensitivity 2nd Peak Right) gyertyaszámot megadva. Ez precízebb definiálást tesz lehetővé, aminek a bal “lábon” kevés hasznát látnánk, itt azonban a közelmúltra való érzékenység finomhangolása végett több állítási lehetőségünk van.

 

Arrow Offset (In: 7)

A nyíl távolsága a gyertya csúcsától vagy aljától. A nyilak jelzik a divergenciák validálódását, felfele mutató nyíl a bullish divergenciáét, lefele mutató nyíl pedig a bearish divergenciáét.

Meggondolások “Sensitivity” paraméter választáshoz

A pivot/szving pontok érzékenységi paraméterének kiválasztását egyéni célok, historikus tesztelések és vizuális megfigyelések mentén javasoljuk megtenni. Nincs egyetlen, univerzálisan jó beállítás.

A formulával kapcsolatban felhasználók gyakran számolnak be a 8-5-1, 8-3-1, 12-5-1 paraméter-tartomány sikeres alkalmazásáról. Azaz Sensitivity 1st Peak 8 és 12 között, Sensitivity 2nd Peak Left 3 és 5 periódus között. Amikor Cimballi demo képernyőjén RSI indikátorra helyezve tűnik fel a divergencia study, akkor annak beállítása leginkább az igen érzékeny 3-2-2.
Jelen leírásnak nem technikai képzés a feladata, de általános megfigyelésünk, hogy szűk, vagy szűkülő tartományban sávozó piacon a divergenciák semmilyen jelentőséggel sem bírnak, nem használhatók következtetésre. Trendelő piacon a nagyobb távolságra elhelyezkedő pivot völgyek, vagy csúcsok között felmerülő gyakran összetett divergenciák kontextus információval bírnak, lassulásról tanúskodnak és legfeljebb a lábaik között szűk számú periódust tartalmazó konfigurációknak lehet közvetlen kereskedési jelentősége.

Vonalak és nyilak színeinek beállítása

A divergencia formula beállítás ablakában kattintsunk a Subgraphs fülre.
Itt az első két opcióval tudjuk beállítani a bullish és bearish divergencia vonalak és nyilak színezését (Arrow=Nyíl).